"Нові норми харчування в закладах освіти"

Діти - наше майбутнє! Від здоров'я наших дітей сьогодні залежить здоров'я усієї нації у майбутньому. А здоров'я дитини в першу чергу залежить від її харчування.

Раціональне харчування є одним з найважливіших факторів, що забезпечують нормальний потік процесів росту і розвитку дитини, стійкість до впливу несприятливих умов, високий функціональний рівень провідних систем організму, а також опору імунної системою різноманітним захворюванням.

Раціональне харчування – це харчування здорових дітей, що повність відповідає віковим фізіологічним потребам організму в основних речовинах і енергії. Залежно від віку діти повинні щодня одержувати певну кількість енергії, живильних, мінеральних речовин і вітамінів.

Білки є життєво необхідними речовинами й мають особливе значення в харчуванні дітей. Насамперед це основний пластичний матеріал, що йде на побудову кліток, тканин, органів. Необхідні вони також для утворення ферментів, гормонів, гемоглобіну крові, вони формують з’єднання, які забезпечують імунітет. Білки беруть участь у процесах засвоєння жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів. Особливо велика їхня роль у засвоєння організмом вітаміну С.

Жири є джерелом енергії, вони необхідні для побудови клітинних оболонок, беруть участь в обміні речовин, відіграють роль запасного живильного матеріалу, забезпечують засвоєння багатьох вітамінів. Найбільш легко засвоюються організмом молочні жири (вершкове масло, вершки, сметана), сутужніше – свинячий, баранячий, яловичий жир, тому їх не рекомендується застосовувати в харчуванні дітей дошкільного віку. Варто уникати надлишкового споживання жирів, тому що це може привести до ожиріння.

Вуглеводи – головне джерело енергії, разом з білками й жирами вони беруть участь а обміні речовин. Більша частина харчового раціону дитини складається з вуглеводів, добова норма яких в 4 рази більша, ніж жирів і білка. Вуглеводи втримуються у продуктах рослинного походження – крупах, картоплі, овочах, фруктах. Багаті вуглеводами цукор, хліб, мед, цукерки. Надлишкова кількість вуглеводів легко перетворюється в жир і нерідко є однією із причин ожиріння, а надлишок солодощів сприяє карієсу зубів.

Мінеральні речовини, що входять до складу харчових продуктів, діляться на макроелементи (кальцій, калій, фосфор, натрій, хлор) і мікроелементи (фтор, мідь, цинк, йод). Особливе значення в харчуванні дітей надається солям кальцію і фосфору, які формують кісткову й зубну тканини, входять до складу гормонів, беруть активну участь в обмінних процесах. Кальцію властиво протизапальна й антиалергічна дія.

Вітаміни відіграють роль каталізаторів в обмінних процесах, вони необхідні для росту й розвитку кліток, тканин. Вітаміни вводяться з їжею. Як правило, вони не синтезуються в організмі. Вітаміни діляться на 2 групи: жиророзчинні (А, D, E, K) і водорозчинні (С, В).

Вода – необхідна складова частина раціону, вона входить до складу кліток і тканин, бере участь у процесах, що забезпечують життєдіяльність організму; з водою видаляються кінцеві продукти обміну. Вода в організм надходить із продуктами (особливо багато її втримується в свіжих фруктах та овочах), а також у вільному стані (чай, компот, суп). На добу кількість рідини, що надходить в організм дітей 3-7 років, повинна бути в межах 1,5-2 л. Потреба в рідині коливається залежно від сезону року, віку, індивідуальних особливостей дитини. Надлишкова кількість води не рекомендується, тому що це веде до перевантаження нирок, серця.

28 липня 2021 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №786, яка вносить зміни до норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення і відпочинку. Ці зміни прийняті з метою врегулювання організації харчування дітей з огляду на принципи здорового харчування, приведення енергетичної цінності раціону, структури харчування до норми фізіологічних потреб дитини в основних харчових речовинах і енергії. Постанова доповнює групи харчових продуктів, що використовуються для організації харчування у межах встановлених норм такими позиціями, як олія соняшникова та кукурудзяна, зернові культури, плоди сушені, молоко безлактозне.

Що змінилося?

  • Обмежується кількість солі та цукру під час приготування страв і напоїв;
  • Вилучили цукор з рецептур страв для дітей віком до 3 років;
  • Вилучили з меню кондитерські вироби;
  • Розпланували страви з овочів на сніданок, обід та вечерю щодня;
  • Зменшили норму хліба;
  • Ввели свіжі салати;
  • Запланували страви з бобових до 3 разів на тиждень;
  • Тепер меню складається з 4 тижнів, а не з 2;
  • Вилучили молочні страви на сніданок, натомість збільшена кількість споживання молока та кисломолочних продуктів;
  • Увели страви з картоплі 2 рази на тиждень;
  • У нормах не передбачено ковбасних виробів, сосисок, рибних, м’ясних та плодоовочевих консерв, кондитерських виробів, оскільки ці продукти мають високий вміст солі, цукру, а деякі з них – консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування.

Завдяки новим нормам очікується досягти зниження споживання: цукру до 25 г на добу; солі на рівні менше 5 г на добу; насичених жирів до 10% добового раціону.

харчування

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування