"Вплив цукру на поведінку дитини"

Цукор може вплинути на поведінку дітей, як у позитивний, так і в негативний спосіб. Для дорослих важливо розуміти ці ефекти, щоб забезпечити здорове харчування для дітей та сприяти їх фізичному та психічному розвитку.

Що таке цукор і навіщо він потрібний?

Звичний нам цукровий порошок на хімічному рівні є поєднанням двох молекул — фруктози та глюкози, що утворюють сахарозу.

Коли сахароза потрапляє в травний тракт, вона відразу впливає на прилеглі тканини та органи. Потрапляючи в кровоносну систему, цукор розноситься по всьому організму, отримує доступ до клітин і стає джерелом енергії. Для цього найбільш важливою є глюкоза: майже 80% витрат нашої енергії відбувається завдяки їй.

Дієтологи часто умовно поділяють поняття хорошого та шкідливого цукру. Хороший - це фруктоза, що міститься у фруктах, і лактоза, яку ми отримуємо з молока та, у меншій кількості, із молочних продуктів. При вживанні відповідних продуктів людина отримує необроблений та максимально корисний цукор, а також величезну кількість корисних речовин. А ось рафіновані види, тобто цукор з магазину в чистому вигляді, а також вміст в соках, газованках, солодощах, оброблених продуктах, вважаються шкідливим цукром і приносять чимало проблем зі здоров'ям.

Норма цукру в крові у дітей

На першу добу життя дитини норма складає 2,22-3,33 ммоль/л. У перші 30 днів після народження цей показник складає 2,78-4,44 ммоль/л. до 14 років – 3,33-5,55 ммоль/л. Після 14-річного віку оптимальні показники прирівнюються до показників дорослих.

Вплив цукру на дітей

  1. Збільшення енергії та активності.

Цукор, зокрема швидкі вуглеводи (наприклад, солодощі або солодкі напої), можуть призводити до швидкого підвищення рівня глюкози в крові. Це може давати дитині тимчасове відчуття енергії та підвищеної активності. Діти можуть стати більш емоційними, гучними або навіть активними після споживання цукру. Тому не рекомендується давати дітлахам солодощі перед сном. Або дітям, які схильні до збудження, надмірної активності.

  1. Різкі коливання рівня цукру в крові.

Після того, як рівень глюкози в крові підвищується через споживання цукру, він також може різко впасти. Це може призвести до так званого «цукрового краху», коли дитина стає примхливою, втомленою, дратівливою або навіть агресивною. Ці коливання можуть вплинути на емоційний стан і здатність до концентрації.

  1. Вплив на увагу та навчання

Високий рівень цукру в раціоні може вплинути на здатність дитини зосереджуватися. Підвищене споживання солодощів може сприяти гіперактивності, що ускладнює здатність до навчання, особливо в ситуаціях що вимагають довготривалої уваги (наприклад, в іграх чи заняттях).

Є ще одна ділянка мозку, якій шкодить надмірне споживання цукру, це гіпокамп — основний центр пам’яті. Викликані цукром зміни в гіпокампі пов’язані як зі зменшенням кількості новонароджених нейронів, які відіграють величезну роль у кодуванні спогадів, так і зі збільшенням кількості речовин, які свідчать про запалення.

  1. Залежність від цукру.

З часом діти можуть розвинути психологічну залежність від солодкого, оскільки цукор стимулює вироблення дофоміну – гормону щастя. Це може змусити дитину постійно шукати солодкі продукти і прагнути до них, навіть коли вони не голодні.

Дофомін – це речовина, яка виробляється нейронами і сигналізує, що та чи інша подія була позитивною. Коли малюки (дорослі, тварини теж) їдять солоденьке, в головному мозку активізується система винагороди, вона закріплює поведінку – підвищуючи ймовірність того, що знову повториться те ж саме. Часто на цьому базується виконання завдань з дітьми з особливими освітніми потребами. Зловживати цим не треба. Часто батьки почувши про цей прийом, стимулюють малюка солоденьким. Якщо можна обійтися без цього прийому, краще його не закріплювати.

  1. Зв'язок з агресією та дратівливістю

Деякі дослідження доказують, що високий рівень цукру в раціоні може збільшувати рівень агресії та дратівливості у дітей. Це може бути результатом стресу, спричиненого коливаннями рівня цукру в крові, або ж фізіологічної реакції на надмірне споживання цукру.

Підвищений вміст цукор має негативний вплив на життєво важливі органи.

Вимиваються вітаміни групи В, порушується баланс фосфору та кальцію, виникають проблеми із серцем, нирками, підшлунковою залозою та іншими органами. Згідно з останніми дослідженнями, стійкість імунітету безпосередньо залежить від рівня цукру в крові.

Цукор є причиною більшості запальних процесів.

Уважно стежте за харчуванням вашої дитини, створюючи збалансоване меню, яке сприятиме розвитку здорової поведінки і емоційного стану.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування